Zamislite: spremate se za posebnu priliku, da li je venčanje, rođendan, proslava. Odabrali ste savršenu odeću, cipele i šminku. Dodajete svoj omiljeni komad srebrnog nakita kao poslednji aksesoar, ali otvarate kutiju za nakit i vidite da je prekriven braon i crnom patinom, čineći ga neupotrebljivim. Šta sada?
Iako možete relativno lako ukloniti tamnu patinu sa srebra, pogrešan način ili pogrešni proizvodi mogu uzrokovati više tamne patine ili, još gore, oštetiti vaš nakit.
Srećom, naučiti kako očistiti srebrni nakit je jednostavnije nego što mislite i zahteva samo nekoliko alata i tehnika. Kada naučite postupak, čišćenje vaših omiljenih srebrnih komada postaće rutina.
Nastavite čitati da biste saznali sve o pravilnom čišćenju svog srebrnog nakita kako biste produžili život svojih omiljenih komada i nositi ih kad god poželite.
Ovaj vodič je posebno posvećen čišćenju srebrnog nakita. Takođe biste mogli proveriti naših 10 saveta za brzo čišćenje nakita koji takođe obuhvata druge metale i dragulje.
ŠTA JE PATINA NA SREBRU?
Prema Vikipediji, patina je proizvod hemijske reakcije između metala i nemetala, najčešće kiseonika i sumpor-dioksida, koja stvara oksid metala (a ponekad i sulfid ili hlorid) na metalu.
Dobra vest je da normalna patina na srebru nije korozivna i metal ispod sloja oksida trebao bi biti u redu. Međutim, srebro se može takođe zamrljati od izlaganja hlornim jedinjenjima i kiselinama, što može potencijalno više oštetiti metal, uključujući stvaranje udubljenja.
Patina može izgledati kao žuti, braon, crni ili sivi premaz na površini vašeg srebrnog nakita, a ponekad je prilično neujednačena. Sterlin srebro se lakše zamrlja od čistog srebra zbog svog bakarnog sadržaja, i ova patina je verovatno primetnija i tamnija u boji. Međutim, čak i čisto (ili fino) srebro može vremenom razviti mat sivkast oksid na svojoj površini.
Većina nakita pravi se od sterling srebra ili sličnih legura jer se čisto srebro smatra previše mekim za pravljenje nakita. Međutim, možda posedujete srebrni nakit od sterling srebra koji je imao nanos čistog srebra na svojoj površini, što može usporiti stvaranje patine.
KAKO SE SREBRO ZAMRLJA
Pojava patine na vašem srebrnom nakitu je normalna. Čak i najbolji srebrni nakit se zamrlja, zato nemojte pretpostaviti da je problem povezan s kvalitetom vašeg nakita ili da nije napravljen od pravog srebra. Naprotiv, patina ukazuje da je zaista srebro!
Kada je srebro izloženo gasovima u vazduhu – posebno sumporu – menja boju i potamni jer reaguje s gasom i stvara sloj patine na površini. Sličan proces može se desiti kada je srebro izloženo raznim drugim hemikalijama.
Mnoge stvari u svakodnevnom životu mogu uzrokovati da se srebro zamrlja. To uključuje:
– Kreme za ruke
– Parfemi
– Sapuni
– Šminka
– Hlor iz bazena ili hemikalija za čišćenje
– pH vaše kože
– Vazduh oko vas, posebno ako je vlažan
Patina na srebru je gotovo nemoguće izbeći, ali postoji mnogo faktora koji je mogu učiniti manje ili više očiglednom i da se javlja brže ili sporije. Dobra vest je da možete znatno uticati na to koliko će patina biti izražena i možete očistiti svoje srebro da biste ga vratili u sjajno stanje.
KAKO OČISTITI SREBRNI NAKIT
Postoji više načina da očistite srebrni nakit. Vaš izbor metode zavisiće od stepena zamrljanosti komada, dostupnosti materijala koje imate pri ruci i koliko pažljivi želite biti.
Bilo koji metod čišćenja (ili kombinaciju) da izaberete, pobrinite se da imate barem dve odvojene nežne krpe pri ruci: jednu za čišćenje i jednu za sušenje. Vrste krpa koje obično koristite za čišćenje naočara ili ogledala verovatno će dobro funkcionisati (mikrofiber krpe i slične su odlične). Takođe je korisno imati dobre apsorbirajuće kuhinjske krpe pri ruci, jer će one lako upiti vodu prilikom ispiranja nakita, što će olakšati završno sušenje mekom sušilicom koju ste ostavili sa strane.
Takođe preporučujemo da imate meku četkicu sa nežnim vlaknima kako biste lakše čistili teže dostupna mesta i uklanjali nečistoće.
Da biste bili organizovani za čišćenje nakita kad god je potrebno, predlažemo da postavite malu opremu koja je lako dostupna i ima sve alate i hemikalije koje možda budete trebali.
Evo naših predloženih metoda čišćenja, od najmanje invazivnih do najviše. Možda ćete koristiti samo jedan od njih ili čak kombinaciju.
SAPUN I VODA
Dakle, ovaj korak sigurno neće ukloniti oksidaciju sa vašeg nakita, ali početak procesa čišćenja sa nežnim sapunom bez mirisa razblažen u toploj vodi je veoma preporučljiv. Pomoći će u uklanjanju prašine i prljavštine, što ne samo da će učiniti vaš nakit lepšim, već će i olakšati uklanjanje oksidacije koja se krije ispod prljavštine.
Možete koristiti meku četkicu sa nežnim vlaknima ako je potrebno, ali budite pažljivi da ne ogrebete površinu, posebno kod sjajnih komada.
Možda biste želeli vratiti svoje komade u smesu sa sapunom i vodom na kraju procesa čišćenja kako biste pomogli uklanjanju eventualnih hemijskih ostataka.
Uvek se pobrinite da je vaš poslednji korak kod svakog procesa čišćenja temeljno ispiranje nakita čistom vodom kako biste uklonili ostatke sapuna i drugih hemikalija. Zatim brzo i temeljno osušite komade mekom krpom.
KRPA ZA POLIRANJE NAKITA
Kvalitetna krpa za poliranje plemenitih metala ili srebra trebala bi biti esencijalni deo vašeg seta za čišćenje srebra. Ova krpa može ukloniti jače oksidacije od sredstva za potapanje, ali neće biti tako efikasna kao naša domaća elektrohemijska metoda čišćenja ili sredstvo za poliranje kod veoma jakih oksidacija. Međutim, generalno je lakša i brža od ovih procesa, a istovremeno je nežnija od sredstva za poliranje ili kreme. Krpa za poliranje nakita takođe će dati lep sjaj vašem nakitu.
Metalne krpe za poliranje sadrže hemikalije koje uklanjaju oksidaciju sa metala. Manje su abrazivne od sredstva za poliranje ili kreme za srebro, posebno ako imate krpu visokog kvaliteta. Preporučujemo da ih ipak koristite pažljivo i da ne trljate srebro previše agresivno, što može izgrebati metal.
Ove krpe za poliranje neće samo ukloniti oksidaciju sa površine, već će vašem srebru dati prelep sjaj, što nije moguće postići samo sredstvom za potapanje. Zato su odličan izbor nakon potapanja ako vaš nakit treba da bude sjajniji nego što jeste.
Vaša krpa za poliranje brzo će dobiti crne fleke od procesa čišćenja, što je očekivano. Kada je vaša krpa potpuno crna, treba je zameniti, jer ove krpe neće nastaviti da uklanjaju oksidaciju nakon pranja.
Kada završite sa čišćenjem, kao i sa drugim metodama čišćenja, morate biti sigurni da ste temeljno isprali nakit da biste uklonili sve ostatke, koji mogu uzrokovati brže oksidacije ako ostanu. Nakon ispiranja, obavezno brzo osušite komade mekanom krpom.
DOMAĆE ELEKTROHEMIJSKO SREDSTVO ZA ČIŠĆENJE SREBRA
Ovo je ekološki prihvatljiva i niskotehnološka (ali naučna!) metoda čišćenja nakita i generalno će dobro ukloniti jače oksidacije bez oštećenja vašeg srebra. Najbolje od svega je da već verovatno imate potrebne sastojke u svom domu.
Isecite komad aluminijumske folije koji pokriva dno male staklene ili keramičke posude. Zatim sipajte šolju vruće vode u posudu i pomešajte sledeće:
– 1 kašika soli
– 1 kašika sode bikarbone
– 1 kašika nežnog deterdženta bez boje i mirisa
Stavite nakit koji želite da očistite u posudu tako da bude iznad folije i prekriven rastvorom, i ostavite ga da stoji. Nakon 5 do 10 minuta možete izvaditi nakit, odbaciti rastvor i foliju koja može postati mrljavo siva. Ponovite po potrebi sa novom smešom i svežim komadom folije.
Obavezno isperite nakit temeljito posle ovog procesa da biste uklonili elektrolite. Toplo preporučujemo da zatim koristite krpu za poliranje srebra da biste uklonili sve preostale čestice oksidacije koje ovom metodom mogu ostati. Osim toga, ovo ima korist od usporavanja buduće oksidacije i davanja sjaja vašim komadima.
Kao i uvek, nakon što završite sa čišćenjem i ispiranjem, obavezno osušite komade mekom krpom.
SREDSTVO ZA POLIRANJE ILI KREMA ZA SREBRO
Ako je vaše srebro jako oksidovano, onda će sredstvo za poliranje ili krema za srebro biti vaš prijatelj. Preporučujemo da pronađete sredstvo za poliranje visokog kvaliteta koje je posebno namenjeno za upotrebu na srebru (sredstva za poliranje koja su namenjena za rad sa različitim metalima verovatno će biti abrazivnija).
Pratite uputstva za vaše specifično sredstvo za poliranje srebra, ali generalno će vam trebati suva meka krpa na koju ćete naneti malo sredstva pre nego što nežno natrljate vaš srebrni nakit. Nakon početnog ispiranja, možda ćete želeti da nastavite sa sredstvom za potapanje nakon što se većina oksidacije ukloni, da biste pomogli u uklanjanju onih koji i dalje borave u pukotinama.
ISPIRANJE I SUŠENJE
Samo da budemo kristalno jasni (da, opominjemo vas!): zaista morate temeljno isprati i osušiti vaš nakit nakon bilo kojeg procesa čišćenja koji ste preduzeli. Ovo treba biti dovoljno temeljito da se uklone svi ostaci iz procesa čišćenja i uspori nakupljanje oksidacije, tako da nećete morati prebrzo prolaziti kroz proces ponovo.
Koristite čistu vodu za ispiranje (pod slavinom je u redu) i osigurajte da voda dospe u sve pukotine u nakitu. Možete staviti isprane komade na kvalitetan papirni kuhinjski ubrus da upije kapi vode pre nego što ih osušite tapkajući papirom. Zatim završite sa suvom mekom krpom da uklonite što je više preostale vlage.
Najbolje je da se sušenje desi odmah nakon ispiranja da bi se izbegli vodeni tragovi na nakitu i da proces oksidacije ne počne previše brzo.
KAKO NE TREBA ČISTITI SREBRNI NAKIT
Pretražite internet i videćete sve vrste domaćih metoda za čišćenje srebra koristeći svakodnevne sastojke koje verovatno već imate kod kuće. Većina njih je problematična i zaista se ne preporučuje od strane profesionalaca za nakit.
Ako ste u nekoj nevolji i hitno morate očistiti svoj srebrni nakit samo ovaj jedan put, možda ćete primetiti da će vam ove metode pomoći, posebno ako budete jako oprezni. Međutim, ne preporučujemo ih uopšte ako to možete izbeći.
Neki od ovih metoda uključuju:
– Pasta od sode bikarbone (previše abrazivna)
– Pasta za zube (isto)
– Sirće (previše kiselo i može oštetiti dragulje)
– Limunov sok (isto)
– Mikstura maslinovog ulja (ostavlja lepljiv ostatak koji može biti teško ukloniti)
– Bilo koja kombinacija navedenog
KAKO SPREČITI OKSIDACIJU NA SREBRNOM NAKITU
Pravilnom negom možete sačuvati svoj srebrni nakit tako da izgleda kao nov i blistav kao dan kada ste ga kupili, godinama unapred. Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći da se brinete o svom srebrnom nakitu u budućnosti.
NOSITE VAŠ NAKIT
Samo nošenje srebrnog nakita redovno može pomoći da se održi oksidacija podalje, jer će dolaziti u kontakt sa vašom kožom, odećom itd., što mehanički može ukloniti nešto oksidacije i prljavštine. To neće sprečiti oksidaciju, ali može pomoći.
Međutim, ako ste jedna od onih nesrećnih osoba čiji hemijski sastav kože uzrokuje da se srebro brzo zacrni, ovo vam neće dobro ići. U ovom slučaju, trebaće vam mnogo češće čišćenje ili odabir drugog metala koji je manje reaktivan za nošenje (zlatno ili platina).
SKINITE VAŠ NAKIT
Razmislite o skidanju dragocenog nakita dok se tuširate, plivate (bilo u bazenu ili moru) i posebno dok radite čišćenje sa jakim hemijskim sredstvima. Takođe možda želite da skinete nakit pre nanošenja šminke ili proizvoda za negu kože, pre nego što ga ponovno stavite nakon što ste oprali ruke.
Ove situacije mogu potencijalno oštetiti nakit, a neki od hemijskih supstanci s kojima dolazite mogu ubrzati oksidaciju ili prouzrokovati druge oblike oštećenja.
PRAVILNO SKLADIŠTENJE VAŠEG NAKITA
Osim ako vam ne smeta često čišćenje nakita, preporučujem da izbegavate korišćenje držača za nakit ili sličnih rešenja za čuvanje nakita koji drže nakit na otvorenom. Inače ćete primetiti da će komadi brzo skupiti prašinu i prljavštinu, ali i srebrni nakit posebno će brže oksidirati. Ovo je više verovatno ako živite na vlažnom mestu ili držite nakit u kupatilu.
Najbolje rešenje je da čuvate svoj srebrni nakit u posudi koja je suva, relativno mala i ne dozvoljava slobodan protok vazduha. Takođe ćete možda primetiti da je stavljanje nekoliko kesica za apsorpciju vlage u takvu posudu usporilo oksidaciju još više.
Ako primetite da se srebro brzo oksidira unutar vaše posude za skladištenje, to može ukazivati da je posuda neprikladna i treba je zameniti nečim drugim. Neki plastike posebno mogu ispuštati hemikalije koje mogu ubrzati oksidaciju.
Bez obzira na rešenje za skladištenje koje izaberete, osim razmatranja oksidacije i prljavštine, takođe budite sigurni da možete da držite lance odvojene i da se komadi od metala ili dragog kamenja ne trljaju jedni o druge, uzrokujući ogrebotine.
IMAJTE RUTINU ČIŠĆENJA
Imati rutinu čišćenja i uklanjanja oksidacije (i odgovarajući set) stvarno će napraviti veliku razliku, jer će pomoći da se oksidacija drži na minimumu, čineći vaš srebrni nakit lakšim za čišćenje i manje podložnim oštećenjima.
Preporučujemo da u svoj dnevnik unesete čišćenje nakita u vreme godine kada se vreme menja iz hladnijeg u toplije i obrnuto. To su generalno vremena kada razmišljate o promeni garderobe, pa je to odlična prilika da pregledate i osvežite svoju kolekciju nakita.